All Issues >> Contents: Volume 09, Issue No 3 (2011)

Digital spectrograph emulation
V. V. Kazakov, A. S. Yatcenko, V. S. Kovalev, V. G. Kazakov

Novosibirsk State University
Institute of Automation and Electrometry SB RAS

UDC code: 539.184

The article provides the information on the ways of obtaining the reference spectrogram required for a number of tasks of atomic spectroscopy. It covers the advantages and disadvantages of classic atlases of spectra and spectrograms of the reference samples used in the devices of the spectral analysis. The author considers the possibility of constructing the spectrograms on a database of radiation transitions and of using them as reference ones. He also describes a software component for obtaining such spectrograms – spectrograph emulator – and its realization in the information system «Electronic structure of atoms».

Grotrian diagrams, spectrogram, visualization, spectroscopy, databases, information systems

Kazakov V. V., Yatcenko A. S., Kovalev V. S., Kazakov V. G. Digital spectrograph emulation // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2011. - Volume 09, Issue No 3. - P. 30-36. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Sventitcky N. S. Vizualnyye metody emissionnogo spektralnogo analiza. M.: Fizmatlit, 1961.
2. Bekov G. I., Boitcov A. A., Bolshov M. A. i dr. Spektralny analiz chistykh veshchestv. SPb.: Khimiya, 1994.
3. Zaidel A. N. i dr. Tekhnika i praktika spektroskopii. M.: Nauka, 1972.
4. Drobyshev A. I. Osnovy atomnogo spektralnogo analiza: Ucheb. posobiye. SPb., 2005.
5. Kalinin S. K., Marzuvanov V. L., Mukhtarov S. M. Atlas dugovogo spektra zheleza. M.: Metallurgiya, 1965.
6. Garanin V. G. i dr. Programmnoye obespecheniye dlya avtomatizatcii atomno-emissionnogo spektralnogo analiza – paket «Atom» // Zavodskaya laboratoriya. Diagnostika materialov. 2007. T. 73. Spetc. vyp. S. 18–25.
7. Ralchenko Yu., Kramida A. E., Reader J., and NIST ASD Team. NIST Atomic Spectra Database (ver. 4.0.1). URL: http://physics.nist.gov/asd
8. Kazakov V. G., Yatcenko A. S., Kazakov V. V. i gruppa razrabotchikov IS ESA. Informatcionnaya sistema «Elektronnaya struktura atomov» (versiya. 1.03). URL: http://grotrian.nsu.ru

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 09, Issue No 3 (2011).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 09, Issue No 3 (2011).

Year of Publication: 2011