All Issues >> Contents: Volume 09, Issue No 2 (2011)

The development of technology of virtual multimedia lecture support
V. V. Kazakov

Novosibirsk State University

UDC code: 004.738.5

The article provides information about ways of building of information and communication systems for lecturing support in virtual educational space, including distance multimedia lectures that are grow popular. The model of information processes of virtual lecturing is built and the approach for building and the principal architecture of program package for lecturing support are presented. The conceptual model of information system is described in the article. The program package «Multimedia lectorium» is implemented on the basis of proposed models and architecture. «Multimedia lectorium» allows to prepare and conduct multimedia lectures as well as to store them and to convert them in many-time-used e-learning tools.

distance lecturing, e-learning tools, information systems, e-learning, multimedia lectures, information systems, e-learning, multimedia lectures

Kazakov V. V. The development of technology of virtual multimedia lecture support // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2011. - Volume 09, Issue No 2. - P. 66-79. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Dik P. Yu., Rudakova D. T. Interaktivnyye videokonferentcii: opyt, problemy, perspektivy // Materialy odinnadtcatoi konferentcii predstavitelei regionalnykh nauchno-obrazovatelnykh setei RELARN-2004. URL: http://www.relarn.ru/conf/conf2004/section4/4_05.html
2. Dik P. Yu., Rudakova D. T. Sotrudnichestvo ochnoye i distantcionnoye // Professionaly za sotrudnichestvo / Pod red. M. Kizima. M., 2004. Vyp. 6.
3. Popov V. Praktikum po Internet-tekhnologiyam: Uchebny kurs. SPb.: Piter, 2002.
4. Bezmaternykh G. D. Predstavleniye zapisannykh lektcy multimedia lektoriya v web-sovmestimykh formatakh // Tez. XI Vseros. Konf. molodykh uchenykh po matematicheskomu modelirovaniyu i informatcionnym tekhnologiyam. Krasnoyarsk, 2010. S. 47–48.
5. Bayandina Z. V., Zadorozhny A. M., Kazakov V. G., Kamensky N. V., Lebedev I. A. Organizatciya informatcii v uchebnykh resursakh, postroyennykh na bazakh dannykh: resheniye na osnove metamodeli dannykh // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2004. T. 1, vyp. 2. S. 73–90.
6. Bayandina Z. V., Mozlov E. V. Postroyeniye informatcionnykh sistem obrazovatelno nauchnogo naznacheniya na osnove baz dannykh, opublikovannykh v Internet: podkhod k realizatcii arkhitektury // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2004. T. 1, vyp. 2. S. 97–106.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 09, Issue No 2 (2011).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 09, Issue No 2 (2011).

Year of Publication: 2011