All Issues >> Contents: Volume 10, Issue No 2 (2012)

N. A. Isaeva, M. A. Korobitsyna

Novosibirsk State University

UDC code: 004.738.5

That paper discusses problems of development of the information system destined to create technical and economic models of the industrial enterprises. It also describes possibilities of using investment projects analysis for management decisions. The new aspect has scientific and methodological character. It consists of: system flexibility, work convenience, multidimensional and multifactorial analysis of projects, implementing on the enterprise different management approaches.

project management systems, OLAP, Business Intelligence, management decisions, holding, change management, investment projects analysis

Isaeva N. A., Korobitsyna M. A. Development of the information system to support management decisions on the industrial enterprise // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2012. - Volume 10, Issue No 2. - P. 55-68. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Granichin O. N., Kiyayev V. I. Informatcionnyye tekhnologii v upravlenii: Ucheb. posobiye. Internet-universitet informatcionnykh tekhnology; BINOM. Laboratoriya znany, 2008.
2. Arkhipova Z. V., Parkhomov V. A. Informatcionnyye tekhnologii v ekonomike: Ucheb. posobiye. Irkutsk: Izd-vo BGUEP, 2003.
3. Garayedagi D. Sistemnoye myshleniye. Kak upravlyat khaosom i slozhnymi protcessami. Platforma dlya modelirovaniya arkhitektury biznesa. Minsk: Grevtcov Pablisher, 2007.
4. Shuremov E. L., Chistov D. V. i dr. Informatcionnyye sistemy upravleniya predpriyati-
em. M.: Bukhgaltersky uchet, 2006.
5. Rybnikov A. I. Sistema upravleniya predpriyatiyem tipa EPR. M.: Aerokonsalt, 1999.
6. Piterkin S. V., Oladov N. A., Isayev D. V. Tochno vovremya dlya Rossii. Praktika primeneniya ERP-sistem. M.: Alpina Biznes Buks, 2005.
7. Dushulin R. KPI kak sredstvo kontrolya i motivatcii // Konsultant. 2005. № 21.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 10, Issue No 2 (2012).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 10, Issue No 2 (2012).

Year of Publication: 2012