All Issues >> Contents: Volume 12, Issue No 2 (2014)

Role and place of data center in university’s it-infrastructure
G. M. Mutanov, Z. D. Mamykova, L. K. Bobrov

Al-Farabi Kazakh National University
Novosibirsk state university of economy and management

UDC code: 004

This paper describes the main components of the electronic infrastructure of the University’s campus. It is formulated the main requirements to ITinfrastructure. It is shown the structure of university corporate information system, as well as the architecture of corporate data network, in which the data center is the major link that provides effective delivery of information and computing services. The technical configuration of the data center, tasks and requirements to information services are describes.

IT infrastructure, corporate data network, data center information services.

Mutanov G. M., Mamykova Z. D., Bobrov L. K. Role and place of data center in university’s it-infrastructure // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2014. - Volume 12, Issue No 2. - P. 80–89. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Shokin Y. I., Grishnyakov B. Y., Bobrov L. K.Tehnopark «Novosibirsk» kak zveno innovacionnoj infrastruktury regiona [Technopark «Novosibirsk» as a link in regional innovation infrastructure]. Bulletin of NSUEM, 2012, no. 2, p. 10–20.
2. Bobrov L. K. Uchet tovarnyh svojstv informacionnyh uslug kak klyuchevoj faktor ih rynochnogo priznaniya [Accounting of commodity properties of information services as a key factor in their market acceptance]. Scientific and Technical Libraries, 2006, no. 2, p. 54–58.
3. Mamykova Z. D., Mutanov G. M., Bobrov L. K. Jelektronnyj kampus v social'no orientirovannoj modeli smart-obshhestva [Electronic campus insocially oriented model of smart-society]. Ideas and ideals, 2013, vol. 2, no. 2 (16), p. 64–70.
4. Bobrov L. K. Mirovaya industriya onlajnovyh baz dannyh [Global industry of online databases].Computational Technologies, 1997, vol. 2, no. 3, p. 7–24.
5. Bobrov L. K. Strategicheskoe upravlenie informacionnoj deyatel'nost'yu bibliotek v usloviyah rynka [Strategic management of information activities of libraries in market conditions]. Novosibirsk: NSUEM, 2003.
6. Bobrov L. K. O vozmozhnosti ispol'zovaniya igrovyh modelej dlya umen'sheniya riska nevostrebovannosti informacionnoj produkcii [On the possibility to the use of game models to reduce the risk of unclaimed of information products]. Scientific and technological information, Series 2, 2004, no. 8, p. 12.
7. Mamykova Z. D., Mutanov G. M., Bobrov L. K. IT-infrastruktura vuza kak platforma dlya razvitiya informacionnyh tehnologij [IT infrastructure of the university as a platform for the development of information technology]. Bulletin of NSUEM, 2013, no. 4, p. 276–287.
8. Tikhomirova N. V. Global'naya strategiya razvitiya smart-obshhestva. MJeSI na puti k Smart-universitetu [Global strategy for smart-development of society. MESI on the way to Smartuniversity]. URL: http://smartmesi.blogspot.ru/2012/03/smart-smart.html#more
9. Mutanov G. M., Mamykova Z. D., KumargazhanovaS. R., Fedkin E. M. Informacionnaya infrastruktura «e-universiteta» VKGTU im. D. Serikbaeva [Information Infrastructure «e-university» of EKSTU named D. Serikbaev]. Bulletin of the Kyrgyz State Technical University named I. Razzakov, 2009, no. 19, p. 233–238.
10. Vorobyova D. P., Bobrov L. K. O dvojstvennosti zadach adaptacii bibliotek k rynochnym usloviyam informacionnogo obsluzhivaniya [On the duality of problems to adapting of libraries to market conditions of information provision of customers]. Ideas and ideals, 2012, vol. 1, no. 2, p. 127–134.
11. Roundtable «Library without books – the inevitability of the future?».Ideas and ideals, 2011, vol. 1, no. 2, p. 2–22.
12. Medyankina I. P., Bobrov L. K. Rol' biblioteki vuza v formirovanii informacionnoj sostavlyayushhej obshhekul'turnyh kompetencij studentov [The role of university libraries in the formation of the information component of general cultural competencies of students]. Ideas and ideals, 2013, vol. 1, no. 4, p. 160–169.
13. Zhizhimov O. L., Fedotov A. M., Mazov N. O nekotoryh otlichiyah jelektronnyh bibliotek ot hranilishh cifrovogo kontenta tradicionnyh bibliotek [A About some differences between digital libraries and the data warehouse of digital content of traditional libraries]. URL: http://www.gpntb.ru/win/inter-events/crimea2010/disk/131.pdf
14. Fedotov A. M., Shokin Y. I. Jelektronnaya biblioteka Sibirskogo otdeleniya RAN [Electronic Library of the Siberian Branch of RAS]. Information Society, 2000, no. 2, p. 22–31.
15. Medyankina I. P., Bobrov L. K. Vuzovskaya biblioteka v sisteme distancionnogo obrazovaniya: ispol'zovanie jelementov logiko-strukturnogo analiza [University Library in distance learning system: the use of elements of the logical structural analysis]. Scientific and Technical Libraries,2009, no. 12, p. 5–11.
16. Mamykova Z. D., Mutanov G. M., Bobrov L. K., Gusev Y. V. Indikativnoe planirovanie i rejtingovye ocenki v strategicheskom upravlenii vuzom: sistema informacionnoj podderzhki [Indicative planning and rating assessments in higher educational institution strategic management: information support system]. Bulletin of NSUEM, 2013, no. 1, p. 10–21.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 12, Issue No 2 (2014).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 12, Issue No 2 (2014).

Year of Publication: 2014