All Issues >> Contents: Volume 09, Issue No 1 (2011)

Anatoly Mikhailovich Fedotov, Oleg Lvovich Zhizhimov, Anna Anatolyevna Knyazeva, Oleg Sergeyevich Kolobov, Nikolai Alekseyevich Mazov, Igor Yuryevich Turchanovsky, Olga Anatolyevna Fedotova

Novosibirsk State University
Institute of Computational Technologies of the SB RAS
Department of Informatics Problems, Siberian Branch of Russian Academy of Sciences
A. A. Trofimuk Institute of Petroleum Geology and Geophysics of the SB RAS
Institute of High Current Electronics of the SB RAS
State Public Scientific and Technical Library of SB RAS

UDC code: 019.963.2:004.62

Problems of authority control and identification of information resources are discussed. The algorithm of automatic authority control to link bibliographic and authority records is presented. The analysis of the factors affecting correspondence of records and calculation of algorithm parameters were carried out using a statistical experiment on bibliographic and authority databases. The described approach can be applied to solve the problem merging duplicate records (both bibliographic and authority).

discrimination problem, authority files, distributed information resources, bibliographic databases, digital library, information retrieval, authority control

Fedotov A. M., Zhizhimov O. L., Knyazeva A. A., Kolobov O. S., Mazov N. A., Turchanovsky I. Y., Fedotova O. A. Problems of authority control for distributed digital libraries and bibliographic databases // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2011. - Volume 09, Issue No 1. - P. 89-101. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Fedotov A. M., Barakhnin V. B. Problemy poiska informatcii: istoriya i tekhnologii // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2009. T. 7, vyp. 2. S. 3–17.
2. Zemskoye A. I., Shraiberg Ya. L. Elektronnyye biblioteki: Ucheb. posobiye dlya studentov un-tov i vuzov kultury i iskusstv i dr. ucheb. zavedeny,. 3-e izd., ispr. i dop. M.: GPNTB Rossii, 2004. 130 s.
3. Zhizhimov O. L., Mazov N. A., Fedotov A. M. Nekotoryye zametki ob evolyutcii tcifrovykh repozitariyev traditcionnykh bibliotek k polnofunktcionalnym elektronnym bibliotekam // Vestn. Vladivostokskogo gos. un-ta ekonomiki i servisa. Territoriya novykh vozmozhnostei. №3 (7). 2010. S. 55–63.
4. Meshechak N. A., Shamardina L. A., Karaush A. S. Opyt sozdaniya i ispolzovaniya avtoritetnykh zapisei na Tomskikh uchenykh-medikov v nauchno-meditcinskoi biblioteke Sibirskogo meditcinskogo universiteta / Sovremennyye polzovateli avtomatizirovannykh informatcionno-bibliotechnykh sistem: problemy obsluzhivaniya, izucheniya i obucheniya: materialy VI i VII nauch.-prakt. konf. SPb.: RBA, 2006. S. 158–161.
5. Shokin Yu. Zh., Fedotov A. M., Barakhnin V. B. Problemy poiska informatcii. Novosibirsk: Nauka, 2010. 198 s.
6. Kovaleva A. M. Avtoritetny fail Imya litca // Bibliotechnoye krayevedeniye v informatcionnom prostranstve regiona Barnaul, 2008. S. 172–178.
7. Rick B., Hengel-Dittrich Ch., O'Neill E. T., Tillett B. VIAF (Virtual International Authority File): Linking the Deutsche Nationalbibliothek and Library of Congress Name Authority Files // International Cataloging and Bibliographic Control. 2007. Vol. 36(1). P. 12–19.
8. Solton Dzh. Dinamicheskiye bibliotechno-informatcionnyye sistemy: Per. s angl. M.: Mir, 1979.
9. Faktorny, diskriminantny i klasterny analiz: Per. s angl. / Dzh.-O. Kim, Ch. U. Myuller, U. R. Klekka M.: Finansy i statistika, 1989. 215 s.
10. Afifi A., Eizens S. Statistichesky analiz. Podkhod s ispolzovaniyem EVM: Per. s angl. M.: Mir, 1982. 488 s.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 09, Issue No 1 (2011).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 09, Issue No 1 (2011).

Year of Publication: 2011