All Issues >> Contents: Volume 09, Issue No 1 (2011)

Approach and software tool for network modelling of ecosystems dynamics
N. A. Kolchanov, V. M. Efimov, A. V. Bryanskaya, V. V. Suslov, V. S. Timonov

Institute of Cytology and Genetics of the SB RAS

UDC code: 004.4; 574

An approach and improved software tool for visual reconstruction and analysis of ecological systems network models – EcoNetStudio is presented. The indistinct formalized terminological basis is a feature of ecological systems. A computer ontology that supports description of macro- and microdynamics of such systems was created in order to reconstruction of ecological systems network models. Approbation of EcoNetStudio and computer ontology was carried out on a lake model.

EcoNetStudio, econet, ecological systems, network modeling

Kolchanov N. A., Efimov V. M., Bryanskaya A. V., Suslov V. V., Timonov V. S. Approach and software tool for network modelling of ecosystems dynamics // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2011. - Volume 09, Issue No 1. - P. 38-43. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Razumovsky S. M. Zakonomernosti dinamiki biogeotcenozov. M.: Nauka, 1981. 231 s.
2. Likhoshvai V. A., Ratushny A. V., Bazhan S. I. i dr. Metody modelirovaniya dinamiki molekulyarno-geneticheskikh sistem // Sistemnaya Kompyuternaya biologiya / Pod red. N. A. Kolchanova, S. S. Goncharova, V. A. Likhoshvai, V. A. Ivanisenko. Novosibirsk, 2008. C. 333–396.
3. Timonov V. S., Miginsky D. S., Kolchanov N. A. Tekhnologiya rekonstruktcii i analiza setevykh modelei ekologicheskikh sistem // Molodezh i sovremennyye informatcionnyye tekhnologii: Sb. tr. VII Vseros. nauch.-prakt. konf. studentov, aspirantov i molodykh uchenykh. Tomsk: Izd-vo «SPB Grafiks», 2009. T. 1. S. 335–336.
4. Sergeyev M. G., Suslov V. V., Miginsky D. S. i dr. Opyt sozdaniya bazy dannykh dlya opisaniya ekosistem s ispolzovaniyem setevykh tekhnology // Bioraznoobraziye i dinamika ekosistem / Pod red. V. K. Shumnogo, Yu. I. Shokina, N. A. Kolchanova, A. M. Fedotova. Novosibirsk, 2006. C. 95–116.
5. Timonov V. S., Gunbin K. V., Turnaev I. I., Genaev M. A., Miginsky D. S. Regulatory Circuits and Phylogenetic Decomposition in Gene Networks Evolution Research // Proceedings Of The 7th International Conference on Bioinformatics of Genome Regulation and Structure (BGRS'2010). 2010. P. 286.
6. Bryanskaya A. V., Taran O. P., Simonov V. A. i dr. Geokhimicheskaya i mikrobiologicheskaya kharakteristika solenykh ekosistem Novosibirskoi oblasti // Ekologicheskaya, biotekhnologicheskaya, meditcinskaya i teoreticheskaya mikrobiologiya / Pod red. V. V. Vlasova, A. G. Degermendzhi, N. A. Kolchanova, V. N. Parmona, V. E. Repina. Novosibirsk: SO RAN, 2010. S. 168–175.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 09, Issue No 1 (2011).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 09, Issue No 1 (2011).

Year of Publication: 2011