All Issues >> Contents: Volume 09, Issue No 1 (2011)

Igor Vyacheslavovich Bychkov, Nikolai Grigoryevich Lukovnikov, Aleksandr Nikolayevich Lukovnikov, Leonid Vladlenovich Nefedyev, Gennady Mikhailovich Ruzhnikov

Institute of System Dynamics and Control Theory of the SB RAS
Ministry of Agriculture of the Irkutsk region

UDC code: 004

Described the problem of creating information-analytical systems «precision farming» on the basis of GIS-, Web- technologies. The short description of the functional capabilities of software-hardware support for precision farming «AGRO»

GPSnavigators, databases, information resources, information and analytical systems, Web-technologies, GIS-

Bychkov I. V., Lukovnikov N. G., Lukovnikov A. N., Nefedyev L. V., Ruzhnikov G. M. Geoinformation technologies and navigation system application in problems of precise agriculture // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2011. - Volume 09, Issue No 1. - P. 21-30. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Fedorenko V. F., Buklagin D. S., Aronov E. L. Tendentcii mirovogo selskogo khozyaistva v nachale XXI veka. Analitichesky obzor. M.: FGNU «Rosinformagrotekh», 2004. 104 s.
2. Chernyakov B. A., Protopopov I. V. Vysokotekhnologichnoye zemledeliye SShA // Dostizheniya nauki i tekhniki APK. 2004. № 1–5.
3. Yakushev V. P. Na puti k tochnomu zemledeliyu. SPb.: Izd-vo PIYaF RAN, 2002. C. 458.
4. Yakushev V. P., Bure V. M., Yakushev V. V. Vydeleniye odnorodnykh zon na pole po urozhainosti otdelnykh uchastkov // Dokl. RASKhN. 2007. № 3. C. 33–36.
5. Bychkov I. V., Gachenko A. S., Popova A. K., Ruzhnikov G. M., Fereferov E. S., Khmelnov A. E. Primeneniye GIS i VEB-tekhnology dlya sozdaniya integrirovannykh informatcionno-analiticheskikh sistem // Vychislitelnyye tekhnologii. 2007. T. 12, Spetc. vyp. 3. S. 5–19.
6. Bychkov I. V., Gachenko A. S., Lukovnikov N. G., Rugnikov G. M., Fereferov E. S., Hmelnov A. E. Regional information-analytical systems and technologies of their implementation // In Proc. Int. Conf. on Mathematical and Informational Technologies (Zbornik radova konferencije MIT 2009). Kopaonik, Serbia, Budva, Montenegro, 2009. P. 98–106.
7. Bukin M. Globalnaya navigatciya // PC WEEK/RE. 2008. № 25 (631).

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 09, Issue No 1 (2011).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 09, Issue No 1 (2011).

Year of Publication: 2011