All Issues >> Contents: Volume 08, Issue No 4 (2010)

Natalya Alekseyevna Lyapunova, Anatoly Mikhailovich Fedotov, Yakov Ilich Fet, Boris Nikolayevich Pishchik, Vitaly Gennadyevich Kazakov, Tatyana Evgenyevna Alekseyeva, Nina Leonidovna Panina, Yury Lvovich Popovich

Medical Genetics Research Center
Novosibirsk State University
Institute of Computational Mathematics and Mathematical Geophysics SB RAS

UDC code: 007(092)

The article presents the results of collection and systematization of scientific heritage of the father of Russian cybernetics A.A. Lyapunov. A virtual museum dedicated to the heritage of this outstanding Russian scientist was organized providing an open access to this museum via Interne t. The technical organization, the architecture, and the data model are described. The importance of wide access to the archive documents reflecting the life and scientific activities of A.A. Lyapunov is shown.

A. A. Lyapunov, virtual museum, information system, computing history

Lyapunova N. A., Fedotov A. M., Fet Y. I., Pishchik B. N., Kazakov V. G., Alekseyeva T. E., Panina N. L., Popovich Y. L. The virtual museum of AA. Lyapunov: the main informational and technical solutions // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2010. - Volume 08, Issue No 4. - P. 96-105. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Barakhnin V. B., Fedotov A. M. Informatcionnaya sistema: vzglyad na ponyatiye // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2007. T. 5, vyp. 2. S. 12–19.
2. Barakhnin V. B., Fedotov A. M. Informatcionnyye potrebnosti nauchnogo soobshchestva kak osnova postroyeniya informatcionnoi modeli opisaniya ego deyatelnosti // Tr. Tretyei mezhdunar. konf. «Sistemny analiz i informatcionnyye tekhnologii». Zvenigorod, 2009. S. 677–689.
3. Institut vychislitelnoi matematiki i matematicheskoi geofiziki SO RAN: Stra nitcy istorii / Pod red. Ya. I. Feta, B. G. Mikhailenko, B. M. Glinskogo, V. P. Ilina. Novo sibirsk: Izd-vo «GEO», 2009. 613 s.
4. Fedotov A. M., Kazakov V. G. Sozdaniye virtualnogo muzeya Alekseya Andreyevicha Lya punova // Materialy Mezhdunar. nauch. konf. «Aktualnyye voprosy deyatelnosti akademiche skikh estestvenno-nauchnykh muzeyev». Irkutsk, 2010.
5. Kazakov V. G. Publikatciya v Internete «malykh» nauchno-obrazovatelnykh muzeyev i kollektcy na baze spetcializirovannogo khostinga // Materialy Mezhdunar. nauch. konf. «Ak tualnyye voprosy deyatelnosti akademicheskikh estestvenno-nauchnykh muzeyev». Irkutsk, 2010.
6. Knyazeva A. A., Kolobov O. S., Turchanovsky I. Yu., Fedotov A. M. Ranzhirovanny poisk v bibliograficheskikh bazakh dannykh. // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatci onnyye tekhnologii. 2009. T. 7, vyp. 4. S. 57–68.
7. Fet Ya. I. Istoriya informatiki: mezhdunarodnoye sotrudnichestvo // Sedmaya mezhdu nar. konf. pamyati akademika A. P. Ershova «Perspektivy sistem informatiki». Novosi birsk, 2009. S. 92–96.
8. Leonova Yu. V., Fedotov A. M. Issledovaniye polzovatelskikh predpochteny dlya upravleniya Internet-trafikom organizatcii. // Prikladnaya informatika. 2009. № 6 (24). S. 38–48.
9. Lyapunova N. A., Kazakov V. G., Pishchik B. N., Fedotov A. M., Fet Ya. I. Sozdaniye vir tualnogo muzeya Alekseya Andreyevicha Lyapunova kak tipichnaya zadacha publikatcii nauchno obrazovatelnykh kollektcy v Internete // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcion nyye tekhnologii. 2008, T. 6, vyp. 3. S. 15–23.
10. Fedotov A. M., Fet Ya. I. Lyapunov i stanovleniye informatiki v Rossii // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2008. T.6, vyp. 3. S. 3–14.
11. Fedotov A. M. Paradoksy informatcionnykh tekhnology // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2008. T. 6, vyp. 2. S. 3–14.
12. Edwards P. N. Making History: New Directions in Computer Historiography // IEEE Annals of the History of Computing, 2001. № 1. P. 85–87.
13. Fet Ya. I. History of Computer Science in Russia // XXIII International Congress on the History of Science and Technology / Budapest, Hungary, 2009. Regular Session T09-10. P. 537–538.
14. Fet Ya. I. (redaktor-sostavitel) // Knizhnaya seriya «Istoriya informatiki» (Krat koye soderzhaniye) / Novosibirsk: Izd-vo IVMiMG SO RAN, 2009. 98 s.
15. Fet Ya. I. (editor). Book Series «History of Computer Science» (Digest) // Novosibirsk Inst. of Comput. Math. and Math. Geoph. SB RAS Publ., 2009. 52 p.
16. Akera A., Nebeker F. (eds.) From 0 to 1: An Authoritative History of Modern Computing. Oxford Univ. Press, 2002. 300 p.
17. Ceruzzi P. A History of Modern Computing. MIT Press, 2003. 445 p.
18. Rojas R. Encyclopedia of Computers and Computer History. Vol. 2. Fitzroy Dearborn, 2001. 930 p.
19. Hodges A. Alan Turing: The Enigma, 2000. 608 p.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 08, Issue No 4 (2010).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 08, Issue No 4 (2010).

Year of Publication: 2010