All Issues >> Contents: Volume 08, Issue No 4 (2010)

Organizational information resources control model
Oleg Lvovich Zhizhimov, Anatoly Mikhailovich Fedotov, Fedor Nikolayevich Yudanov

Novosibirsk State University
Institute of Computational Technologies SB RAS

UDC code: 004.7

The article covers some basic solutions used in organizational information resources control system building process by the example of Novosibirsk state university information resources. These solutions are result of the deep analysis of actual problems connected with information resources control in NSU and on other hand the most common approaches used in major control systems available. The common work principles of information resources control system are used to formulate fundamental decisions for particular problems of NSU information resources control.

information resources control, centralized data store, user access control, information resources of NSU, LDAP

Zhizhimov O. L., Fedotov A. M., Yudanov F. N. Organizational information resources control model // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2010. - Volume 08, Issue No 4. - P. 81 - 95. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Fedotov A. M. Informatcionnaya bezopasnost v korporativnoi seti // Problemy bezopasnosti i chrezvychainykh situatcy / VINITI. M.: VINITI, 2008. № 2. S. 88–101.
2. Zhizhimov O. L., Fedotov A. M. Modeli upravleniya dostupom k raspredelennym informatcionnym resursam // Elektronnyye biblioteki: perspektivnyye metody i tekhnologii. Trudy Devyatoi Vserossyskoi nauchnoi konferentcii RCDL'2007 (Pereslavl-Zalessky, Rossiya, 15–18 oktyabrya 2007 g.). Pereslavl-Zalessky: Izd-vo «Universitet goroda Pereslavlya», 2007. S. 301–304.
3. Shokin Yu. I., Fedotov A. M. K voprosu o razvitii informatcionnoi infrastruktury SO RAN // Vychislitelnyye tekhnologii. 2009. T. 6, № 6. S. 127–137.
4. Sozykin A. V., Masich G. F., Masich A.G., Bezdushny A. N. Voprosy integratcii informatcionnykh i setevykh sluzhb. Varianty ispolzovaniya LDAP katalogov // Tr. VI Vseros. nauch. konf. «Elektronnyye biblioteki: perspektivnyye metody i tekhnologii, elektronnyye kollektcii» – RCDL2004. Pushchino, Rossiya, 2004.
5. Zhizhimov O. L., Turpanov A. A., Fedotov A. M. Korporativny katalog SO RAN // Elektronnyye biblioteki: perspektivnyye metody i tekhnologii, elektronnyye kollektcii: Tr. VIII Vseros. nauch. konf. (RCDL'2006) Suzdal, 17–19 okt. 2006 g. Yaroslavl, 2006. S. 226–230.
6. Barakhnin V. B., Zhizhimov O. L., Stepanov Yu. Yu., Fedotov A. M. LDAP-katalog organizatcii kak yadro korporativnoi raspredelennoi informatcionnoi sistemy // Innovatcionnyye nedra Kuzbassa. IT-tekhnologii: Sb. nauch. tr. Kemerovo: INT, 2008. S. 226–232.
7. Adamansky A. V., Denisov A. L., Kocheyev A. A. Opyt avtomatizatcii vuza. Sistema UIS // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2006. T. 4, vyp. 1. S. 2–6.
8. Demish V. O., Pishchik B. N., Kozmenko G. G. Problemy avtomatizatcii upravleniya obrazovatelnym uchrezhdeniyem // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2009. T. 7, vyp. 3. S. 95–102.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 08, Issue No 4 (2010).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 08, Issue No 4 (2010).

Year of Publication: 2010