All Issues >> Contents: Volume 08, Issue No 4 (2010)

Galina Borisovna Danykina, Vera Aleksandrovna Osipova

Siberian Federal University
UDC code: 004:669

The article is devoted to the development of automated information- advising systems used to study metallurgical processes and training of operation personnel to skills of management by technological processes of the metallurgical enterprises. The basic requirements for the development of such systems on the basis of expert technology.

information technology, process convertation, melting in the RTP, automated information and advising system

Danykina G. B., Osipova V. A. Computer training technologies as a way of improving the preparation of engineers metallurgical specialties // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2010. - Volume 08, Issue No 4. - P. 52-60. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Gurdzibeyeva A. R. Issledovaniye i razrabotka metodov i algoritmov imitatcionnogo mo delirovaniya dlya trenazherov operatorov slozhnykh obyyektov: Dis. ... kand. tekhn. nauk. Vladi kavkaz, 2004. 188 s.
2. Kurnosov B. V. Imitatcionnaya sistema upravleniya tekhnologicheskim protcessom speka niya nefelino-izvestnyakovoi shikhty: Dis. ... kand. tekhn. nauk. Krasnoyarsk, 2004. 146 s.
3. Gorensky B. M., Danykina G. B., Kiryakova O. V. Novyye informatcionnyye tekhnologii v upravlenii metallurgicheskimi protcessami: Lab. Praktikum. 2-e izd., ispr. i dop. Krasno yarsk, 2006. 116 s.
4. Lyskov F. D. Pedagogicheskiye osnovy sozdaniya i primeneniya trenazherov: Metod. re komendatcii. M.: Vysshaya shk., 1979. 24 s.
5. Taneyev V. V. Primeneniye matematicheskikh modelei dlya prognozirovaniya avarynykh si tuatcy v ASU TP // Matematicheskiye modeli v ASU TP: Sb. nauch. tr. M.: TcNIIKA, 1984. S. 33–35.
6. Gorensky B. M., Kazinnikova V. A., Khalikova O. E. Ispolzovaniye kompyuternogo tre nazhera dlya optimizatcii tekhnologicheskogo protcessa plavki v RTP // Optimizatciya rezhimov raboty sistem elektroprivodov: Cb. nauch. tr. Krasnoyarsk, 1999. S. 22–26.
7. Danykina G. B. Kompyuterny trenazher protcessa konvertirovaniya mednykh shteinov // Vestn. Krasnoyar. gos. agrarn. un-ta.2006. № 12. S. 46–50.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 08, Issue No 4 (2010).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 08, Issue No 4 (2010).

Year of Publication: 2010