All Issues >> Contents: Volume 08, Issue No 2 (2010)

Aleksei Ivanovich Kamyshnikov, Mariya Alekseyevna Khanzhina

Ugra Research Institute of Information Technology
Altai State University

UDC code: 004.942; 519.876

The article considers the education system as a complex and multilevel information network which allows decomposing on functional expressed layers. There solved the problem of synthesis of the education network as an informational, where each unit processes data with standardized and heuristic algorithm.

optimization problem, knowledge engineering, synthesis problem, education information systems

Kamyshnikov A. I., Khanzhina M. A. Mathematic provision of the synthesis of the stationary information network of education systems // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2010. - Volume 08, Issue No 2. - P. 15-19. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Gavrilova T. A., Chervinskaya K. R. Izvlecheniye i strukturirovaniye znany dlya ekspertnykh sistem. M., 1992.
2. Informatcionno upravlyayushchiye cheloveko-mashinnyye sistemy, issledovaniye, proyektirovaniye, ispytaniya: Spravochnik / Pod red. A. I. Gubinskogo. M., 1993.
3. Programmno-tcelevoye upravleniye razvitiyem obrazovaniya: opyt problemy perspektivy // Pod red. A. M. Moiseyeva. M., 1999.
4. Shatikhin L. G. Strukturnyye matritcy i ikh primeneniye dlya issledovaniya sistem. M.: Mashinostroyeniye, 1974.
5. Assotciatciya «Otkryty universitet Zapadnoi Sibiri». Tomsk: Izd-vo TGU, 2001.
6. Nepreryvnoye obrazovaniye i inzheneriya znany. Mezhdistciplinarnyye aspekty / Pod red. Yu. I. Titarenko. Barnaul, 1998.
7. Kamyshnikov A. I. Upravleniye v raspredelennykh obrazovatelnykh sistemakh: Monografiya. Barnaul: Izd-vo AGU, 2001.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 08, Issue No 2 (2010).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 08, Issue No 2 (2010).

Year of Publication: 2010