All Issues >> Contents: Volume 08, Issue No 1 (2010)

Nikolai Mikhailovich Oskorbin, Aleksei Valentinovich Bogoviz, Aleksandr Vladimirovich Zharikov

Altai State University

UDC code: 004.9

This article describes the system analysis of information problems of the coordination and optimization of corporate decisions and computer modeling of some information processes on an example of algorithms of block programming.

computer modeling, substantiation of corporate decisions, information processes, intrafirm information systems

Oskorbin N. M., Bogoviz A. V., Zharikov A. V. Information processes of corporate decisions coordination and their computer modeling // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2010. - Volume 08, Issue No 1. - P. 54-59. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Korporativnoye upravleniye. Vladeltcy, direktora i nayemnyye rabotniki aktcionernogo obshchestva: Per. s angl. M.: Dzhon Uaili end Sanz, 1996. 248 s.
2. Bobko I. M., Mironosetcky N. B., Polyakov Yu. A. i dr. Optimizatciya planov proizvodstva. Hovosibipsk: Nauka, SO, 1987. 215 s.
3. Mamchenko O. P., Oskorbin N. M. Ierarkhicheskiye sistemy upravleniya v ekonomike. Barnaul: Izd-vo Alt. un-ta, 2007. 283 s.
4. Tcurkov V. I. Dekompozitciya v zadachakh bolshoi razmernosti. M.: Nauka, 1981. 352 s.
5. Mamchenko O. P., Oskorbin N. M. Mnogoagentnyye sistemy prinyatiya resheny: dekompozitcionny podkhod / preprint. Barnaul: Izd-vo Alt. un-ta, 2008. 39 s.
6. Barakhin V. B., Fedotov A. M. Informatcionnaya sistema: vzglyad na ponyatiye // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2007. T. 5, vyp. 2. S. 12–19.
7. Maksimov A. V., Oskorbin N. M. Mnogopolzovatelskiye informatcionnyye sistemy: osnovy teorii i metody issledovaniya: Monografiya. Barnaul: Izd-vo Alt. un-ta, 2005. 250 c.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 08, Issue No 1 (2010).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 08, Issue No 1 (2010).

Year of Publication: 2010