All Issues >> Contents: Volume 10, Issue No 4 (2012)

L. A. Kromina, R. A. Yartsev, V. V. Mironov

Ufa State Aviation Technical University
UDC code: 681.3

Is ddiscussed the problem of the optimal completing of book fund of library of institution of higher learning comes into question in the conditions of absence of requests on literature from subdivisions. As a decision of problem the algorithm of generation of optimal variant of order is offered with the purpose of automation.

optimization, the overall ranking, the volume of the order, the volume of nomenclature, the order, the directory, literature, the library fund, library, high school

Kromina L. A., Yartsev R. A., Mironov V. V. Application of the general ratings of the ordered publications in the formation of an optimum variant of the order of literature for high school // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2012. - Volume 10, Issue No 4. - P. 5-12. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Kromina L. A., Yartcev R. A. O komplektovanii knizhnogo fonda biblioteki vuza na osnove lokalnogo reitinga zakazyvayemykh izdany // Upravleniye v slozhnykh sistemakh: Mezhvuz. nauch. sb. / Pod red. G. G. Kulikova. Ufa, 2009. S. 51–53.
2. Kromina L. A., Yartcev R. A. Formirovaniye zakaza literatury dlya biblioteki vuza na osnove lokalnykh reitingov izdany kak zadacha issledovaniya operatcy // Vestn. UGATU. 2010. № 5 (40). S. 176–187.
3. Burkhanova M. M. Opyt vnedreniya ABIS «Mark-SQL» v nauchnoi biblioteke Ulyanovskogo gosudarstvennogo universiteta // Biblioteka XXI vek: setevaya gazeta. 2008. URL: http://lib.ulstu.ru (data obrashcheniya: 05.04.2012).
4. Mironov A. N. Model vzaimodeistviya biblioteki so sluzhbami universiteta v IS. Monitoring knigoobespechennosti // Informatcionnyye tekhnologii, kompyuternyye sistemy i izdatelskaya produktciya dlya bibliotek LIBCOM-2005: setevoi zhurnal. 2005. URL: http://www.gpntb.ru (data obrashcheniya: 05.04.2012).
5. Pokrysheva V. A. Ispolzovaniye avtomatizirovannoi bibliotechno-informatcionnoi sistemy «Ruslan» (ABIS «Ruslan») v otdele komplektovaniya Fundamentalnoi biblioteki SPbGPU // Nauchno-praktichesky zhurnal po problemam bibliotechnogo fondovedeniya. 2004. URL: http://www.rba.ru (data obrashcheniya: 05.04.2012).

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 10, Issue No 4 (2012).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 10, Issue No 4 (2012).

Year of Publication: 2012