All Issues >> Contents: Volume 10, Issue No 3 (2012)

S. P. Kovalyov, A. M. Tregubov

Design Technological Institute of Digital Techniques SB RAS
UDC code: 004.414

The article surveys issue of large scale automation systems construction in the field of energy efficiency. Outstanding characteristics of large scale systems of energy efficiency monitoring and control design are discussed. General limitations and features of design of these systems as well as possible technical solutions are provided in the survey. These solutions include reuse of typical MES system architecture and its adaptation as well as different aspects of document workflow subsystem.

energy efficiency, automation, ultra large scale systems, large scale systems of energy efficiency monitoring and control

Kovalyov S. P., Tregubov A. M. Outstanding characteristics of large scale systems of energy efficiency monitoring and control design // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2012. - Volume 10, Issue No 3. - P. 80-91. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Chernetcki K., Aizenker U. Porozhdayushcheye programmirovaniye: metody, instrumenty, primeneniye. Dlya professionalov. SPb.: Piter, 2005. S. 731.
2. Kovalev S. P. Primeneniye ontology pri razrabotke raspredelennykh avtomatizirovannykh informatcionno-izmeritelnykh sistem // Avtometriya. 2008. T. 44, № 2. S. 41–49.
3. Edinaya informatcionnaya sistema dlya monitoringa i upravleniya effektivnostyu energosberezheniya // Energosberezheniye. 2011. № 1. S. 4–5.
4. Garland J., Anthony R. Large-Scale Software Architecture. A Practical Guide Using UML. John Wiley & Sons Ltd, 2003. R. 141–144.
5. Fauler M. Arkhitektura korporativnykh programmnykh prilozheny: Per. s angl. M.: Izd. dom «Vilyams», 2007.
6. Andryushkevich S. K. Postroyeniye informatcionnoi modeli krupnomasshtabnykh obyyektov tekhnologicheskogo upravleniya s primeneniyem aspektno-oriyentirovannogo podkhoda // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2010. T. 8, vyp. 3. S. 34–45.
7. Asadullayev C. Firmennyye arkhitektury khranilishch dannykh // PC Week / RE. 1998. № 32–33. S. 156–157
8. Asadullayev C. Upravleniye metadannymi sredstvami IBM Information Server, 2008. URL: http://www.ibm.com/developerworks/ru/library/sabir/meta/index.html.
9. Formirovaniye regionalnykh programm energosberezheniya // Energosberezheniye. 2010. № 8. S. 4–10.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 10, Issue No 3 (2012).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 10, Issue No 3 (2012).

Year of Publication: 2012