All Issues >> Contents: Volume 11, Issue No 3 (2013)

Matching methods in computer security knowledge learned from multiple documents
Gulnara Erkinovna Yakhyyayeva, Olga Vladimirovna Yasinskaya

Novosibirsk State University

UDC code: 004.4

This paper considers the problem of matching the knowledge of computer security learned from different texts in natural language. A description of the problem with the model-theoretic formalism is presented. Knowledge of the particular computer attack is formalized as underdetermined algebraic system (named generalized precedent). The knowledge base is a set of generalized precedents. The matched value of the truth of a sentence is calculated as an interval defined on [0, 1]. The paper presents the algorithms for calculating the matched value of the truth, the software implementation of the developed methods is described.

generalized precedent, generalized fuzzy model, precedent model, cyber-attack precedent, cyber-attack, information security

Yakhyyayeva G. E., Yasinskaya O. V. Matching methods in computer security knowledge learned from multiple documents // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2013. - Volume 11, Issue No 3. - P. 63-73. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Vasenin V. A. K sozdaniyu mezhdunarodnoi sistemy monitoringa i analiza informa tcionnogo prostranstva dlya predotvrashcheniya i prekrashcheniya voyenno-politicheskikh kiberkon fliktov // Informatcionnyye tekhnologii. 2012. № 9. S. 2–10.
2. Teiz A., Gribomon P., Yulen G., Pirot A., Rolan D., Snaiers D., Vokler M., Goshe P., Volper P., Greguar E., Delsart F. Logichesky podkhod k iskusstvennomu intellektu: Ot modalnoi logiki k logike baz dannykh: Per. s fr. M.: Mir, 1998. 494 s.
3. Palchunov D. E. Resheniye zadach poiska informatcii na osnove ontology // Biznes informatika. 2008. T. 1. S. 3–13.
4. Palchunov D. E. Modelirovaniye myshleniya i formalizatciya refleksii: Ch. 2. Ontolo gii i formalizatcii ponyaty // Filosofiya nauki. 2008. № 2. S. 62–99.
5. Palchunov D. E., Yakhyaeva G. E. Interval Fuzzy Algebraic Systems // Proceedings of the Asian Logic Conference 2005. World Scientific Publishers, 2006. P. 23–37.
6. Palchunov D. E., Yakhyyayeva G. E. Nechetkiye algebraicheskiye sistemy // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Matematika, mekhanika, informatika. 2010. T.10, vyp. 3. S. 75–92.
7. Palchunov D. E. Poisk i izvlecheniye znany: porozhdeniye novykh znany na osnove analiza tekstov estestvennogo yazyka // Filosofiya nauki. 2009. № 4 (43). C. 70–90.
8. Yakhyyayeva G. E., Yasinskaya O. V. Primeneniye metodologii pretcedentnykh modelei v sis teme risk-menedzhmenta, napravlennogo na rannyuyu diagnostiku kompyuternogo napadeniya // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2012. T. 10, vyp. 2. S. 106–115.
9. Palchunov D. E., Yakhyyayeva G. E., Khamutskaya A. A. Programmnaya sistema upravleniya informatcionnymi riskami RiskPanel // Programmnaya inzheneriya. 2011. № 7. S. 29–36.
10. Malykh A. A., Mantcivoda A. V. Ontoboks: ontologii dlya obyyektov // Izv. Irkut. gos. un-ta. 2009. T. 2, № 2. S. 94–104.
11. The Description Logic Handbook / Ed. by F. Baader. N. Y.: Cambridge Univ. Press, 2003. 555 p.
12. Palchunov D. E., Ulyanova E. A. Metody avtomaticheskogo porozhdeniya poiskovykh ev ristik // Vestn. Novosib. gos. un-ta. Seriya: Informatcionnyye tekhnologii. 2010. T. 8, vyp. 3. S. 5–12.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 11, Issue No 3 (2013).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 11, Issue No 3 (2013).

Year of Publication: 2013