All Issues >> Contents: Volume 13, Issue No 1 (2015)

Aleksandr Mikhailovich Elizarov, Viktor Dmitriyevich Slabnov

Kazan (Volga region) Federal University
Institute of Economy, Management and Law (Kazan)

UDC code: 519.6:519.8

Considering the new hypotheses proposed by R. A. Sultanov on vertical water distribution in three-dimensionallaminated layer, and absolute permeability changes in thickness of the layer based on the two laws of probability distribution (uniform and log-normal)is suggested a method for constructing fictive permeabilities for the numerical solution to the problem by adjusting the water-oil displacement. The 3D model by Backley − Leverett schemedescribes water-oil displacement in laminated layer. Reservoir characteristics can change along OX, OY, OZ axes.

fictive phase permeability, regulation problem, two-phase filtration

Elizarov A. M., Slabnov V. D. Fictive phase permiabilities for numerical solution of regulation process by the water-oil displacement // Vestnik NSU Series: Information Technologies. - 2015. - Volume 13, Issue No 1. - P. 24–36. - ISSN 1818-7900. (in Russian).

1. Bulygin V. Ya. Dvizheniye dvukh zhidkostnykh sistem v neodnorodnykh plastakh // Teoreticheskiye i eksperimentalnyye voprosy ratcionalnoi razrabotki neftyanykh mestorozhdeny. Kazan: Izd-vo Kazan. un-ta, 1969. S. 76–85.
2. Hearn C. L. Simulation of stratified water-flooding by pseudorelative permeability curves // J. Petr. Technol. 1971. P. 805–813.
3. Kurbanov A. L. K voprosu o vytesnenii nefti vodoi iz neodnorodnogo plasta // Neft i gaz Tyumeni. 1972. № 12. S. 36–38.
4. Chekalin A. N., Shevchenko V. A. Issledovaniye filtratcii dvukh zhidkostei v proplastkakh, razdelennykh slabopronitcayemoi peremychkoi // Prikladnaya matematika i EVM. Kazan: Izd-vo Kazan. un-ta, 1974. S. 21–28.
5. Korolev A. V., Shalimov V. V., Shvidler M. I. O nekotorykh raznostnykh skhemakh dlya chislennogo resheniya zadachi Bakleya – Leveretta // Chislennyye metody resheniya zadach filtratcii neszhimayemoi zhidkosti. Novosibirsk: VTc SO AN SSSR, 1975. S. 137–154.
6. Berlin A. V., Surguchev M. L. O faktorakh, vliyayushchikh na fazovyye pronitcayemosti dlya nefti i vody // Tr. VNII. M.: Nedra, 1983. Vyp. 87.S. 33–40.
7. Eliseyenkov V. V., Plokhotnikov S. P. Issledovaniye modifitcirovannykh otnositelnykh pronitcayemostei pri provedenii gidrodinamicheskikh raschetov v sloistykh neftyanykh plastakh // Inzh.-fizich. zhurnal. 2002. T. 75, № 2. S. 81–84.
8. Sultanov R. A., Slabnov V. D., Fukin I. A., Skvortcov V. V. K probleme optimalnogo regulirovaniya protcessa izvlecheniya nefti s uchetom veroyatnostnogo zakona raspredeleniya nekotorogo parametra sloistogo plasta // Problemy upravleniya. 2009. № 6. S. 28–34.
9. Vidyakin V. V., Volkov V. M., Voronkov D. N., Galaktionov V. A., Klevchenya A. A., Shevchenko D. E. O modelirovanii protcessa razrabotki neftyanogo mestorozhdeniya // Matematicheskoye modelirovaniye. 2011. T. 23, № 1. S. 19–28.
10. Kramer G. Matematicheskiye metody statistiki. M.: Mir. 1975. 648 s.
11. Plokhotnikov S. P., Fatykhov R. Kh. Matematicheskoye modelirovaniye filtratcii v sloistykh plastakh. Kazan: Izd-vo Kazan. gos. tekhnol. un-ta. 2006. 192 s.
12. Slabnov V. D., Sultanov R. A. K zadache regulirovaniya tekushchei nefteotdachi v sloistom plaste // Voprosy matematicheskogo modelirovaniya protcessov filtratcii i ratcionalnoi razrabotki neftyanykh mestorozhdeny. Kazan: Kazan. fiz.-tekhn. in-t, 1989. S. 44– 48.
13. Kanevskaya R. D. Matematicheskoye modelirovaniye protcessov razrabotki mestorozhdeny uglevodorodov. M.-Izhevsk: Izd-vo kompyuternykh issledovany, 2003. 206 s.
14. Breitenbach V. A., Thurnau D. H., van Poolen N. K. Solution of immiscible fluid flow simulation equations // Soc. of Pet. Eng. J. 1969. V. 9, Iss. 2. R. 155–169.

Main title Vestnik NSU Series: Information Technologies, Volume 13, Issue No 1 (2015).
Parallel title: Novosibirsk State University Journal of Information Technologies Volume 13, Issue No 1 (2015).

Year of Publication: 2015